Cast

SOPHIE APOLLONIA

ENSEMBLE

Training: The Royal Ballet School.

Dance includes: As part of The Royal Ballet: The Right of Spring, Swan Lake and Manon. Other notable work includes INALA (Sadler’s Wells and UK tour) and McQueen (St James Theatre).

Film and television includes: The Nutcracker and the Four Realms (Disney), BAMBI Awards, BRIT Awards and The Royal Variety Performance.

ZOE ARSHAMIAN

SWING

Training: The Royal Ballet School and Central School of Ballet.

Theatre includes: Phantom of the Opera (Her Majesty’s Theatre).

Dance includes: As part of the Royal Ballet whilst training: The Sleeping Beauty, Swan Lake and The Nutcracker. As part of the Northern Ballet: Swan Lake. As part of the National Ballet of Ireland: Scheherazade, 1001 Arabian Nights, Romeo and Juliet and Carmen. Zoe has also danced with the New English Ballet Theatre where she worked with several choreographers including George Williamson, Kristen McNally, Valentino Zucchetti, Marcellino Sambe, Daniela Cardim and Jenna Lee.

Film includes: The Nutcracker and the Four Realms (Disney).

JAMES BARTON

ENSEMBLE

Training: Elmhurst Ballet School.

Dance includes: James has performed soloist and principal roles in a wide variety of the Birmingham Royal Ballet’s repertoire.

ALICIA BECK

ENSEMBLE

Training: Elmhurst School of Dance, BA (Hons) Dance as a Professional Practice, Middlesex University.

Theatre includes: Victoria in Cats (UK/European Tour) and Meg Giry in The Phantom of the Opera (Her Majesty’s Theatre).

Dance includes: Alicia has danced corps de ballet and soloist roles with Ballet Dortumund, Ballet Nice Méditerranée and most notably with The Zürich Ballet.

CHRISSY BROOKE

ENSEMBLE

Training: Anna Du Boisson, Laine Theatre Arts.

Theatre includes: The Phantom of the Opera (Her Majesty’s Theatre) and Wicked (Original UK Tour).

Dance includes: Music videos for Robbie Williams’ Party like a Russian and Heavy Entertainment Show, and Scott Alan’s Again.

Television includes: Winner of ITV’s Dance, Dance, Dance (2017).

Films include: Steven Spielberg’s Ready Player One.

JAMES BUTCHER

SWING

Training: Central School of Ballet and The Royal Ballet School.

Theatre includes: Older Billy in Billy Elliot (Victoria Palace Theatre), Soloist in INALA (Sadler's Wells and UK Tour), Dance Captain/Ensemble in Peter Pan (Horsham Theatre) and Alternate Older/Ensemble Billy in Billy Elliot (Victoria Palace).

Film and television Includes: The Nutcracker and the Four Realms (Disney), Cinderella (Disney) and The Royal Variety Performance (2014, 2016).

Dance includes: Notable performances with The Royal Ballet (corps de ballet): Christopher Wheeldon’s Alice’s Adventures in Wonderland and Romeo and Juliet (O2 arena).

JONATHAN CAGUIOA

ENSEMBLE

Training: The Royal Ballet, Lower and Upper Schools.

Dance includes: As a soloist for the Birmingham Royal Ballet: Swan Lake, The Nutcracker, The Sleeping Beauty, Mozartiana, Prodigal Son, Stravinsky Violin Concerto, Monotones 2, The Dream, Beauty and the Beast, Romeo and Juliet, Sinatra Songs, Shakespeare Suite, Edward II, Still Life at the Penguin Café, Concerto, Theme and Variations and In The Upper Room. International tours with the company include Japan, China, America, Germany and Spain.

Television/film includes: David Bintley's Cinderella and The King Dances, and Disney’s The Nutcracker and the Four Realms.

JENNIFER DAVISON

ENSEMBLE

Training: Laine Theatre Arts – winner of the Eileen Rose Award for Musical Theatre.

Theatre includes: u/s and played Mary Poppins in Mary Poppins (UK Tour), Follies (Royal Albert Hall), White Christmas (Dominion Theatre), Charlie and the Chocolate Factory (Drury Lane), Singin’ in the Rain (Palace Theatre), Top Hat (World Premiere), u/s Lisa in Mamma Mia! (International Tour), Rose Alverez in Bye Bye Birdie (Epsom Studios) and Snow White (New Wimbledon Theatre).

Recordings include: Charlie and the Chocolate Factory and Singin’ in the Rain.

KATIE DEACON

ENSEMBLE

Training: Central School of Ballet and Scottish Ballet Senior Associates.

Theatre includes: Spirit of the Night and Dance Captain for Out of This World (Allstar Productions) and Jemima, u/s White Cat and Dance Captain for Cats (Royal Caribbean).

Dance includes: As part of the National Theatre Ballet of Brno: Swan Lake, La Bayadere, Dangerous Liaisons, Giselle, Lucidor and Arabella and The Nutcracker. As part of the English National Ballet: Swan Lake (Royal Albert Hall). As part of the National Ballet of Ireland: Swan Lake, The Nutcracker Cinderella, Romeo and Juliet and Scheherazade.

Film includes: Featured dancer in music video for STELLA.

REBECCA FENNELLY

SWING

Training: Doreen Bird College of Performing Arts.

Theatre includes: Polly in Funny Girl (Menier Chocolate Factory and the Savoy), The Producers (UK Tour), Singin’ In The Rain (UK & Japan Tour), You Won’t Succeed on Broadway If You Don’t Have Any Jews (St James Theatre), Cinderella (Mayflower Theatre, Southampton) and Pipe Dream (Union Theatre).

Television includes: BRIT Awards (2012).

Recordings include: Funny Girl.

SEBASTIAN GOFFIN

SWING

Training: Elmhurst School for Dance, The Young Dancers Academy – Anna Du Boisson and The Royal Ballet Upper School – winner of the 2011 Ursula Moreton Choreographic Award.

Dance includes: Two seasons with The Bavarian State Ballet II. As part of the Norwegian National Ballet: Duato’s Without Words, MacMillan’s Manon, León and Lightfoot’s Sleight of Hand and Balanchine’s Agon and Theme and Variations.

Choreography work includes: Astres Errants, About:Time (Bavarian State Opera House) and The Tempest for House of Choreography (Norwegian National Opera House).

ALYN HAWKE

ENSEMBLE

Training: Arts Educational School, London.

Theatre includes: Ensemble in 42nd Street (Théâtre du Châtelét), Jonah/Dance Captain in Miss Atomic Bomb (St James Theatre), Dance Captain/1st u/s Jerry Travers in Top Hat (Aldwych Theatre, UK & International Tour), Ensemble/Dance Captain in Evita (UK & International Tour) and Warm Up Man/Satan in Jerry Springer the Opera (Arts Educational School). He also performed as a backing vocalist for Maria Friedman in Maria Friedman Celebrates The Great British Songbook.

NICOLA HENSHALL

ENSEMBLE

Training: Royal Ballet School – winner of the April Olrich Award, The Pamela Self Award and The Ashton Award.

Dance includes: As part of the English National Ballet: Swan Lake, The Nutcracker, The Sleeping Beauty, Giselle, Le Corsaire and Coppelia. As part of The Royal Ballet whilst training: Giselle, Swan Lake, Firebird and The Nutcracker.

Television includes: BRIT Awards (2016).

Other work includes: Working closely with Akram Khan as Research and Development Dancer for his production of Giselle with the English National Ballet.

JUSTIN LEE JONES

SWING

Training: Doreen Bird College of Performing Arts, graduating in 2013 with a First Class BA(Hons) degree.

Theatre includes: U/s Mary Sunshine and Ensemble in Chicago (UK Tour), Ugly Sister in Cinderella (Cambridge Arts Theatre), Dirty Rotten Scoundrels (UK Tour), Aladdin (Cambridge Arts Theatre), Disney’s Tarzan the Musical (Hamburg & Stuttgart) and Ensemble in Beauty & The Beast (Kuala Lumpur).

Television includes: Soloist on Pump Up My Dance (R.T.E Television) and dancer for Take That and An American in Paris at the Royal Variety Performance (ITV).

DANIELA NORMAN

ENSEMBLE

LISE DASSIN AT CERTAIN PERFORMANCES

Training: Young Dancer’s Academy and the English National Ballet School.

Dance includes: As part of the English National Ballet: Swan Lake, The Nutcracker, Le Corsaire, The Sleeping Beauty and Coppelia. As part of the Romanian National (under the directorship of John Kobborg): The Dream, La Fille Mal Gardee and Don Quixote.

MAX WESTWELL

ENSEMBLE

JERRY MULLIGAN AT CERTAIN PERFORMANCES

Training: Tring Park School for Performing Arts.

Dance includes: As part of the English National Ballet: Romeo in Nureyev’s Romeo and Juliet, Prince in Wayne Eagling’s Nutcracker, Hans Van Manen’s Trois Gnossiennes, Jiri Kylian’s Petite Mort, John Neumeier's Spring and Fall, Liam Scarlett's No Man's Land, Diego in Annabelle Lopez Ochoas’s Broken Wings and Akram Khan’s Giselle.

Television includes: Agony and Ecstasy (BBC4).

Other work includes: Max choreographed and performed in a music video for the band Money, which was directed by Cillian Murphy.